ZdeněkAltman.cz - diagnostika, kurzy, odborné konzultace
Objednávky
Kontakt, přihlášení se na kurzy, organizace kurzů, objednání vyšetření ajn.
Publikace
Test apercepce ruky
Kresba postavy
Test stromu
Životopis
Stručný životopis - praxe, zkušenosti
Názory
Výroky, postřehy a zajímavé citáty

 
Kontakt:
Zdeněk Altman
z.altmanzavináčvolny.cz

Aktuálně
Ve školním roce 2020/2021 pořádám vybrané kurzy online. Pro bližší info mě kontaktujete e-mailem.


Komunikační pasti

manipulace, nečisté triky, znásilňování mysli – jak odhalovat, možnosti obrany


Malý kurz sebeobrany proti manipulaci, podvodům, demagogii, propagandě a reklamě. Prevence a příprava na zvládání nejrůznějších situací, kdy dochází ke zneužívání druhého Pojmenování a rozbor různých manipulativních vlivů, kterým jsme každodenně vystavováni v zaměstnání i soukromém životě - od nedorozumění po účelový podvod (účelová manipulace, nátlakové techniky, reklama, podomní obchodníci, různé prodejní akce, politická demagogie apod.); na čem je postavena jejich účinnost; nácvik komunikačních dovedností při sebeobraně proti nátlakovým technikám na modelových situacích.
Z obsahu kurzu:
 • Manipulace, pseudologika, řečnické triky - co je to manipulace, základní mechanismy manipulativních technik, zneužívání jazyka (manipulace jako nepravá komunikace), pseudologika, úmyslné matení, vyvádění druhého z rovnováhy, ovlivňování emocí, nepřiměřený nátlak, zneužívání apod.
 • Hry místo komunikace – slepé uličky v komunikaci podle transakční analýzy
 • Masová manipulace - principy propagandy, manipulace z pozice moci, dezinformační kampaně, osobnost fundamentalisty a fanatika, příčiny a dynamika fanatického pohledu na svět
 • Manipulace v obchodě - zamyšlení nad reklamou jako manipulativní komunikací
 • Zneužívání manipulace v osobních vztazích - typ manipulativní osobnosti, zneužívání druhých pro vlastní potřeby, nepřímá, manipulativní komunikace, masky, narcistická osobnost, manipulace jako zdroj stresu
 • Možnosti obrany – hledání co nejúčinnějších možností obrany: umění rozpoznat manipulaci, asertivní obranné strategie, odložení rozhodnutí atp.


V rozšířené podobě lze téma podrobněji rozebrat jako čtyři celodenní semináře:
  1. Manipulace, pseudologika, řečnické triky - Co je to manipulace, základní mechanismy manipulace, zneužívání jazyka (manipulace jako nepravá komunikace), úmyslné matení, nátlak, zneužívání, zamyšlení nad reklamou jako manipulativní komunikací. Možnosti obrany.
  2. Zneužívání manipulace v osobních vztazích - Typ manipulativní osobnosti, zneužívání druhých pro vlastní potřeby, nepřímá, manipulativní komunikace, masky, narcistická osobnost, manipulace jako zdroj stresu
  3. Manipulace a fanatismus - Zamyšlení nad složitostí lidského myšlení, osobnost fundamentalisty a fanatika, příčiny a dynamika fanatického pohledu na svět, masová manipulace. Pohled psychologie na různé „-ismy“: Nacionalismus, rasismus, fanatismus, terorismus, totalitní režimy, psychologické zdroje extrémního chování.
  4. Manipulace z pozice moci - šikanování - Slast moci, teror, šikana mezi dětmi, mobing, domácí násilí, příčiny agresivity, skryté zisky ponižování, zesměšňování, pomoc obětem.


Zpět

(c) 2012 Jan Altman